Beskrivning
Produktbeskrivning:
Miss Jekyll
Vackert indigoblå blommor med spetsiga kronblad och dillikt bladverk. För snitt och rabatter. De originella frökapslarna är mycket dekorativa i torkade arrangemang.
Odling från frö:
Sås direkt på friland när jorden reder sig. Vattna jorden före sådd och håll fuktigt under grotiden. Kan även sås på hösten för tidigare blomning året efter.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Nigella damascena Miss Jekyll |
| Blomfärg: | Indigoblå |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Direktsås: | April-Juni, Oktober-November |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 100st |







