Beskrivning
Produktbeskrivning:Shirley
Den mest populära växthustomaten för hobbyodlare. Medelstora, helrunda, välsmakande, röda frukter av högsta kvalitet i täta klasar. Högavkastande. Mycket lämplig för både varm- och kallväxthus.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i krukor februari-mars för odling i varmväxthus och mars-april för odling i kallväxthus. Fyll krukorna med 2/3 planteringsjord och 1/3 såjord ovanpå. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Håll sådden vid 22-25 grader, efter groning 18-20 grader och så ljust som möjligt. Avhärdas före utplantering i kallväxthus. Uppbindes. Sidoskotten tjyvas.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Solanum lycopersicum Shirley F1 |
| Höjd: | 200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 50cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 7 frö |







