Beskrivning
Produktbeskrivning:
gröngula kottar i aug, grönbladig, citrus och kryddig smak, 3-5m, sol, halvsk, zon 1-7, svensk sort, Grönt Kulturarv.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Humulus lupulus Hulla Norrgård |
| Blomfärg: | Gröngula kottar |
| Blomningstid: | Augusti |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Bredd: | 90 – 180 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,9 – 1,8 m |
| Växtzon: | 1 – 7 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Får kottliknande blommor med kryddig citrussmak, svensk sort, vissnar ner helt på hösten, Grönt Kulturarv, från Österåker i Uppland från före år 1900 |







