Beskrivning
Produktbeskrivning:
först vit sen rosa som övergår i mörkrosa, juli-okt, 1,5-2m, röda grenar, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Fraise Melba ® |
| Blomfärg: | Tätt fyllda blomkoner 30–35cm som skiftar från vitt till mörkt hallonrött |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Ovala, mörkgröna blad med markerad nervstruktur och lätt glans; höstfärg i rödbrunt till purpur; unga grenar rödtonade |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, starkväxande buske med stabilt växtsätt |
| Jord: | Fuktig, näringsrik och väldränerad mulljord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Fraise Melba ® |
| Blomfärg: | Först vit senare rosa som övergår i mörkrosa |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Grön, röda grenar |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, starkväxande buske med stabilt växtsätt |
| Jord: | Fuktig, näringsrik och väldränerad mulljord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Fraise Melba ® |
| Blomfärg: | Tätt fyllda blomkoner 30–35cm som skiftar från vitt till mörkt hallonrött |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Ovala, mörkgröna blad med markerad nervstruktur och lätt glans; höstfärg i rödbrunt till purpur; unga grenar rödtonade |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, starkväxande buske med stabilt växtsätt |
| Jord: | Fuktig, näringsrik och väldränerad mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







