Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Little Hottie ® |
| Blomfärg: | Täta blomkoner 20–25cm i krämvitt som behåller färgen |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Mörkgröna blad med lätt vågig kant och fin tandning; höstfärg i gult till koppar; grenverk ljusbrunt |
| Höjd: | 80-100 cm |
| Bredd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, kompakt och jämnt förgrenad buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 90 – 110 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 (6) |
| Tålig: | Stadstålig |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Little Hottie ® |
| Blomfärg: | Täta blomkoner 20–25cm i krämvitt som behåller färgen |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Mörkgröna blad med lätt vågig kant och fin tandning; höstfärg i gult till koppar; grenverk ljusbrunt |
| Höjd: | 80-100 cm |
| Bredd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, kompakt och jämnt förgrenad buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 90 – 110 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 (6) |
| Tålig: | Stadstålig |







