Beskrivning
Detta vackra prydnadsgräs heter Frosted Explosion och kallas även Buketthirs. Det är en skir sort som får dekorativa vippor.Prydnadsgräset Frosed Explosion ger en fin kontrast i rabatter och krukor. Hållbar i buketter.Odling av prydnadsgräs: Så inomhus i såjord i feb-april. Omplantera i planteringsjord i små ’tuvor’ med 4-5 plantor i varje. Plantera ut med 10-15 cm avstånd, när risken för nattfrost är över. Du kan även så Frosted Explosion direktsås på växtplatsen.Denna blomma ingår i en serie med blomsterfröer som Weibulls tagit fram tillsammans med den danska trädgårdsinspiratören Claus Dalby. Här ser du alla fröer som ingår i den serien: Fröer från Claus Dahlby
| Såperiod | Feb-Maj |
|---|---|
| Blomningstid | Juni-Okt |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 60-80 cm |
| Plantavstånd | 20 cm |
| Radavstånd | 20 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Vetenskapligt namn | Panicum elegans |







