Beskrivning
Produktbeskrivning:
rosa, rödbruna blad på våren, 100cm, juli-aug, sol, sk.A
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Rodgersia pinnata Chocolate Wing ® |
| Blomningstid: | Juli till Augusti |
| Bladfärg: | Grönröd |
| Höjd: | 100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande |
| Lämplig till: | Invid vatten, rabatt, solitär, woodland |
| Jord: | Alla jordar, fuktigt läge |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | A |
| Blomningstid: | Juli till Augusti |
| Bladfärg: | Grönröd |
| Höjd: | 100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande |
| Lämplig till: | Invid vatten, rabatt, solitär, woodland |
| Jord: | Alla jordar, fuktigt läge |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | A |







