Beskrivning
Här får du ekologiskt odlat frö till den slätbladiga persiljan Ertholm. Det är en välsmakande sort med lite kortare stjälkar och en lång skördeperiod.
Persilja Ertholm passar utmärkt i både peste, såser och sallader.
Odling av persilje: direktså i april-oktober. Kan även förodlas i februari-mars. Så i småkrukor med såjord; 5-10 frön per kruka. Odlas vidare svalare och planteras ut så snart risken för nattfrost är över.
| Artikel nr | 7718 |
|---|---|
| Såperiod | Feb-Okt |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 30 cm |
| Plantavstånd | 1 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Vetenskapligt namn | Petroselinum crispum |
| Periodskörd | April-Okt |
| Räcker till |
Ca. 8-10 meter |







