Beskrivning
Produktbeskrivning:Kakao F1
Tidig, normalstor tomat. Djupt brunröda, jämna, runda, fasta frukter, 6-7 cm stora med rund, fyllig smak. Mycket rikgivande på korta, kompakta klasar. För växthus och varma utelägen. Uppbindes.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i krukor februari-april. Fyll krukorna med 2/3 planteringsjord och 1/3 såjord ovanpå. Håll sådden vid 22-25 grader, efter groning 18-20 grader och så ljust som möjligt. Utplanteras efter avhärdning i växthus eller varmt uteläge när frostrisken är över. Uppbindes. Sidoskotten tjyvas.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Solanum lycopersicum Kakao F1 |
| Höjd: | 200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 50cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 5 frö |







