Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Syringa x prestoniae Telimena |
| Blomfärg: | Medelstora, enkla, rosa blommor i stora klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, mjukt söt |
| Bladfärg: | Gröna, ovala blad; kraftig och senblommande karaktär |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 220 – 260 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 (6) |







