Beskrivning
En riktig klätterväxt med häftiga lila blommor i form av klockor. Klockranka trivs i sol och du kan odla den i kruka eller rabatt, längs en spalé eller ett staket.Odling av klockranka vit: Så fröerna inomhus i såjord i feb-mars (fröet ska placeras lodrätt). Notera att klockrankor är känsliga vid omplantering. Därför bör fröerna sås i krukor eller i tråg med separata fack. När plantorna är hanterbara, planteras de om i varsin kruka. Plantera ut när risken för nattfrost är över. Viktigt att inte plantera för tätt. I en kruka med en diameter på 35-40 cm bör endast en planta planteras. Klipp av toppskottet när plantan är cirka 2,5 meter hög för att främja blomningen.Denna blomma ingår i en serie med blomsterfröer som Weibulls tagit fram tillsammans med den danska trädgårdsinspiratören Claus Dalby. Här ser du alla fröer som ingår i den serien: Fröer från Claus Dahlby
| Såperiod | Feb-Mars |
|---|---|
| Blomningstid | Aug-Sept |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 250 cm |
| Plantavstånd | 40 cm |
| Radavstånd | 40 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Vetenskapligt namn | Cobaea scandens |







