Beskrivning
Produktbeskrivning:
mörkrosa m gul mitt, april-maj, 15cm, sol, halvsk.A
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Primula rosea Grandiflora |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 15 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande |
| Lämplig till: | Invid vatten, rabatt, undervegitation |
| Jord: | Alla jordar, fuktigt läge |
| Planteringsavstånd c/c: | 20 cm |
| Antal / m²: | 25 st |
| Härdighet: | A |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 15 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande |
| Lämplig till: | Invid vatten, rabatt, undervegitation |
| Jord: | Alla jordar, fuktigt läge |
| Planteringsavstånd c/c: | 20 cm |
| Antal / m²: | 25 st |
| Härdighet: | A |







