Beskrivning
Produktbeskrivning:
Luktärt ’Elegance Deep Rose’ är en praktfull sort med stora vågiga blommor i mörkt cerise. Enstaka blommor kan vara vitstrimmiga vilket ger ett fint och naturligt färgskifte i planteringarna. Doften är gudomlig och fyller både trädgård och buketter. Blommorna sitter på långa stjälkar och är utmärkta till snitt.
Plantan odlas mot spaljé eller annat växtstöd och blir omkring 180 centimeter hög. Den trivs i soligt läge i en näringsrik och fuktighetshållande jord. Ju fler blommor du plockar desto mer blommar den. Kontinuerlig skörd ger en lång och riklig blomningsperiod.
Fröerna förodlas inomhus eller direktsås på friland när jorden blivit uppvärmd. Förodlade plantor planteras ut när frostrisken är över. Plantorna behöver jämn vattning och mår bra av att gödslas under säsongen för att fortsätta producera långa starka stjälkar och många blommor.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lathyrus odoratus Elegance Deep Rose |
| Blomfärg: | Rosa |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 180cm |
| Läge: | Sol |
| Förodling: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 20 frö |
| Egenskaper: | Doft |







