Beskrivning
Produktbeskrivning:Storblommande luktärt i färgblandning. Mycket väldoftande och långstjälkig, särskilt bra i buketter.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lathyrus odoratus Mammoth |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 10cm |
| Förodling: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 30 frö |
| Egenskaper: | Doft |







