Beskrivning
Produktbeskrivning:Luktärt ’Spencer Arthur Hellyer’ (Lathyrus odoratus ’Spencer Arthur Hellyer’) är en raffinerad sort som bjuder på rikblommande blommor i ljusa nyanser, från nästan snövitt till mjukt lavendelrosa. De väldoftande blommorna sitter på långa, stadiga stjälkar och passar perfekt för buketter. Trivs utmärkt mot spaljéer, staket eller andra klätterstöd och tillför en elegant touch till trädgården.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lathyrus odoratus Spencer Arthur Hellyer |
| Blomfärg: | Lilavit |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 125cm |
| Läge: | Sol |
| Förodling: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 20 frö |
| Egenskaper: | Doft |







