Beskrivning
Produktbeskrivning:Vackra rosavita blommor med en härlig doft. Lämplig både för kruka och rabatt. Behöver stöd. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna och ge näring regelbundet. Klipp bort vissna blommor efterhand så blir blomningen rikligare. Blötlägg fröna ett par timmar före sådd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lathyrus odoratus Spring Sunshine Champagne |
| Blomfärg: | Rosavit |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 10cm |
| Förodling: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 10st |
| Egenskaper: | Doft |







