Beskrivning
Produktbeskrivning:gul/röd, doft, juli-aug, blåsvarta bär på hösten, rödbruna nya skott, vintergrön, 2-5m, halvskugga, skugga, zon 1-2, täckas.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lonicera henryi Copper Beauty ® |
| Blomningstid: | Juli till Augusti |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön, rödbruna nya skott |
| Höjd: | 200-500 cm |
| Bredd: | 1 – 2 m |
| Läge: | Halvskugga till skugga |
| Jord: | Alla jordar, fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,8 – 1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Lonicera henryi Copper Beauty ® |
| Blomfärg: | Gulorange, rörformiga blommor i små knippen. |
| Blomningstid: | Juli till Augusti |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna blad, ovala till lansettlika, hela, svagt kopparfärgade i kyla, vintergrön i milda zoner. |
| Höjd: | 200-500 cm |
| Bredd: | 1 – 2 m |
| Läge: | Halvskugga till skugga |
| Jord: | Alla jordar, fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,8 – 1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, täckas vintertid, blåsvarta giftiga bär hösten |







