Beskrivning
Produktbeskrivning:orangegul, röd knopp, ej doft, orange bär hösten, 4-5m, juni-juli, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lonicera x tellmanniana |
| Blomfärg: | Gulorange, rörformiga blommor i täta knippen. |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Ej doft |
| Bladfärg: | Blågröna blad, ovala till brett äggrunda, hela, gul höstfärg. |
| Höjd: | 400-500 cm |
| Bredd: | 2 – 3 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge |
| Planteringsavstånd c/c: | 1,5 – 2,5 m |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Orange giftiga bär hösten |
| Latinskt namn: | Lonicera x tellmanniana |
| Blomfärg: | Gulorange, rörformiga blommor i täta knippen. |
| Blomningstid: | Juni – Juli |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 4 – 5 m |
| Bredd: | 2 – 3 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge |
| Planteringsavstånd c/c: | 1,5 – 2,5 m |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Orange giftiga bär hösten |







