Beskrivning
Produktbeskrivning:Gurkliknande grönsak med mexikanska anor. Ger rikligt med 3cm randfläckiga frukter. Lämplig i sallad, inläggning och wok. Har ett klängande växtsätt som kräver uppbindning. Toppas vid 1,5-2m höjd. Nyp av sidoskott efter 2-3 blad. Näringsrik jord i skyddat, varmt läge eller växthus. Plantera gärna direkt i en hink. Vattna rikligt, gödselvattna ibland. Skördas mitten av juli-september.
Förodling:I mars-april. Så 1 frö/kruka. Håll fuktigt. Groningstemperatur 18-20ºC. Ställ ljust i rumstemp efter uppkomst.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Melothria scabra |
| Höjd: | 125cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 75cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 10st |
| Räcker till: | 5 plantor |







