Beskrivning
Produktbeskrivning:
smal mörkgrön, orangeröd höstfärg, 100/120cm, rosa plymer, aug-okt, sol, halvsk.B
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Pink Cloud ® |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Bladfärg: | Mörkgrön, smalbladig |
| Färg, ax / vippa: | Rosa plymer |
| Höjd: | 100 / 120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig, salttålig, ej vinterfukt |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | B |
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Pink Cloud ® |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Bladfärg: | Mörkgrön, smalbladig |
| Färg, ax / vippa: | Rosa plymer |
| Höjd: | 100 / 120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig, salttålig, ej vinterfukt |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | B |
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Pink Cloud ® |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Bladfärg: | Smal mörkgrön |
| Färg, ax / vippa: | Rosa plymer |
| Höjd: | 100 / 120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig, salttålig, ej vinterfukt |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | B |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell, orangeröd höstfärg |







