Beskrivning
Produktbeskrivning:
Damián
Chili med smala spetsiga frukter som blir röda vid mognad. Äts färsk, lämpar sig även att torka. Bildar en buskig planta med lite böjda grenar. Kan behöva växtstöd. Odla den i växthus eller i skyddat läge utomhus. Trivs i näringsrik och väldränerad jord. Vattna regelbundet.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum annuum Damián |
| Höjd: | 40-60cm |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | December-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0,1cm |
| Antal frö: | 5st |
| Räcker till: | 3-4 plantor |







