Beskrivning
Produktbeskrivning:En vacker vit blåklint som passar perfekt tillsammans med pastellfärgade blommor både i rabatt och bukett! Mycket lättodlad.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Centaurea cyanus White Ball |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 60cm |
| Läge: | Sol |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Maj, Augusti-September |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 15cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 100st |







