Beskrivning
Produktbeskrivning:Berlicum 2
Tidig sommarmorot. Släta, cylindriska och lätt koniska, väl genomfärgade, orange rötter med mild, söt smak. Skördas hela sommaren för färskkonsumtion eller infrysning.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Daucus carota subsp. sativus Berlicum 2 |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 5cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Direktsås: | April-Juni / Oktober-November |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 5cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Ekologisk: | Ja |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 300 frö |







