Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hamamelis intermedia Westerstede |
| Blomfärg: | Gulorange, bandlika och rikliga blommor, gulorange knopp |
| Blomningstid: | Februari till April |
| Doft: | Mild kryddig doft |
| Bladfärg: | Ovala, mörkgröna blad med lätt vågig kant; gul till orange höstfärg |
| Höjd: | 300-400 cm |
| Bredd: | 250-350 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och flerstammig buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Övrigt: | Gulorange höstfärg |







