Beskrivning
Luffagurkan är känd för sina naturliga svampar som ofta används inom hudvård eller som miljövänliga hushållssvampar. De omogna frukterna är dessutom ätbara och påminner i smak om zucchini – en mångsidig växt med flera användningsområden.
Denna gurka trivs bäst på en varm, solig plats. Skörda när skalet börjar bli brunt och torka in. Skala frukten direkt efter skörd och låt den torka. Därefter kan svampen rengöras noggrant under rinnande vatten.
| Odlingstid: | mars,april,maj |
|---|---|
| Plantavstånd: | 50 cm |
| Groningstid: | ca 1 vecka |
| Skörd: | juni,juli,augusti,september |
| Artikelnr.: | SM-E00160 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9001502101517 |
| Tillverkarnr.: | E00160 |
| Odlingsläge: | Förkultivering |
| Innehållet räcker till ca: | 5 plantor |
| Sådjup: | 2 cm |
| Växthöjd: | upp till 2 m |
| Plats: | soligt läge |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Sällsynta |
| Grönsakstyp: | Fruktgrönsaker |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Mars, Maj |







