Beskrivning
PondoRell 1500 UVC Solar från Oase är ett kompakt undervattensfilter för din damm med en UVC-effekt på 5 watt och trestegs mekanisk rengöringsteknik, tack vare vilken det framgångsrikt eliminerar bakterier, bakterier och flytande alger. Det drivs av solenergi för att spara energi, men om det inte finns någon sol i sikte är filtret också redo att användas med hjälp av nätadaptern!
Den medföljande vattenfunktionen ger en visuell höjdpunkt – två lätt utbytbara munstycken skapar vackra fontäner som garanterat kommer att väcka uppmärksamhet!
Tekniska detaljer:
| Mått (L x B x H): | 27 x 18 x 12 cm |
| Nominell spänning: | 230 V / 50 Hz |
| Strömförbrukning: | 5 W |
| Längd på strömkabel: | 5 m |
| Netto vikt: | 3,93 kg |
| UVC-utgång: | 5 W |
| Liter per timme max: | 800 l/h |
| Meter vattenpelare max: | 1,25 m |
| Filter inloppsområde: | 230 cm² |
| Anslutning trycksida: | 13 mm, 1/2” |
| Lämplig för dammar upp till max: | 1,5 m³ |
| Lämplig för dammar med fiskbestånd: | 0,75 m³ |
| Artikelnr.: | Xol-OAS-95593 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 st. |
| EAN: | 4010052955933 |
| Tillverkarnr.: | 95593 |
| Användning: | Outdoor |
| Typ av nätkontakt: | Nätkontakt typ E+F (CEE 7/7) |







