Beskrivning
Produktbeskrivning:Magiskt turkosblå, lysande stjärnblommor i sirliga, upprätta klasar. Odlas i krukor med klätterstöd inomhus året runt eller utomhus i varmt skyddat läge.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Okypetalum coeruleum |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 80cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Februari-Mars / Januari-December |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 10 frö |







