Beskrivning
Produktbeskrivning:Grekisk oregano anses vara den godaste av alla oreganosorter. Den har kraftig, utsökt smak. Skörda bladen späda. Utmärkt till bl a olika tomaträtter. Med sina vita blommor passar den även som kantväxt i rabatten. Trivs bäst i väldränerad lätt jord och i skyddat varmt läge. Täck gärna plantan under vintern.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Origanum vulgare ssp. Hirtum |
| Blomfärg: | Vit |
| Höjd: | 50cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 540st |
| Räcker till: | 30-40 plantor |







