Beskrivning
Produktbeskrivning:
En fin gran med genomgående stam och kägelformat växtsätt. Får blå upprättväxande blåa kottar tidigt.
mörkgrön m vit undersida, pyramidalt växtsätt, blåvioletta kottar, 2m, sol-halvsk, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Abies koreana Molli |
| Storlek: | 30-40 C3 |
| Blomfärg: | Upprättstående honkottar i blåviolett till brunton och mindre hankottar i gult/brunt, 3–5cm |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Breda barr med blågrön ton och lätt silvrig glans; barr sitter i täta knippen om 2, längd cirka 15–25mm; ovansida blågrön och undersida ljusare med stomatabandsrader; barr är fasta med måttlig styvhet; nytillskott är klarblågrön som övergår i blågrön |
| Höjd: | =CONCATENATE(H7,” cm”) |
| Bredd: | 1–1,5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt och bred form med jämnt och stabilt växtsätt |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1–1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Pyramidalt växtsätt, vintergrön |
| Latinskt namn: | Abies koreana Molli |
| Storlek: | 30-40 C3 |
| Blomfärg: | Upprättstående honkottar i blåviolett till brunton och mindre hankottar i gult/brunt, 3–5cm |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Breda barr med blågrön ton och lätt silvrig glans; barr sitter i täta knippen om 2, längd cirka 15–25mm; ovansida blågrön och undersida ljusare med stomatabandsrader; barr är fasta med måttlig styvhet; nytillskott är klarblågrön som övergår i blågrön |
| Höjd: | =CONCATENATE(S7,” cm”) |
| Bredd: | 1–1,5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt och bred form med jämnt och stabilt växtsätt |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1–1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Pyramidalt växtsätt, vintergrön |







