Beskrivning
Produktbeskrivning:
Luktärt ’Spring Sunshine Above the Clouds’ är en tidig och exklusiv sort med stora vågiga blommor i mjuka toner av pastellblått, ljusrosa och creme. Färgskiftningarna ger blommorna ett mjukt och harmoniskt utseende och doften är intensiv och söt, precis sådan man förknippar med klassiska luktärter. Sorten har stadiga, långa stjälkar som gör den mycket fin till snitt och perfekt i buketter.
Plantan odlas mot spaljé eller annat växtstöd och blir omkring 150 centimeter hög. Den trivs i soligt läge i en näringsrik och fuktighetshållande jord. Ju fler blommor du plockar desto mer fortsätter den att blomma vilket ger en lång och generös blomningsperiod.
Fröerna förodlas inomhus eller direktsås på friland när jorden blivit uppvärmd. Förodlade plantor planteras ut när frostrisken är över. Plantorna behöver jämn vattning och mår bra av att gödslas under säsongen för att producera många långa stjälkar med stora väldoftande blommor.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lathyrus odoratus Spring Sunshine Above the Clouds |
| Blomfärg: | Mix av blekt blå, cremé och rosa nyanser |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 200cm |
| Läge: | Sol |
| Förodling: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 10st |
| Räcker till: | 7-8 plantor |
| Egenskaper: | Doft |







