Beskrivning
Produktbeskrivning:vit, fylld, mild söt doft, juni-juli, 80cm, sol, halvsk.A
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Paeonia lactiflora Elsa Sass |
| Blomfärg: | Vit, fylld |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 80 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Brett, upprätt |
| Lämplig till: | Rabatt, solitär |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat |
| Dragväxt: | Ja |
| Undviks av: | Hare, rådjur, snigel |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 cm |
| Antal / m²: | 3 st |
| Härdighet: | A |
| Övrigt: | Doftar sött, fin som snittblomma |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 80 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Brett, upprätt |
| Lämplig till: | Rabatt, solitär |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat |
| Dragväxt: | Ja |
| Undviks av: | Hare, rådjur, snigel |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 cm |
| Antal / m²: | 3 st |
| Härdighet: | A |







