Beskrivning
Ekologiskt frö till den goda paprikan Flynn. Den får mycket smakfulla och söta ca 7 cm långa frukter. Kraftiga plantor som ger en riklig skörd. Odla på skyddat och varmt läge, t. ex. på altan, balkong eller växthus.
Odling av paprika Flynn: Så i såjord i januari-mars. Placera i minidrivhus eller täck sådden med perforerad plast tills fröna grott. Värme underifrån sätter fart på groningen.
| Såperiod | Jan-Mars |
|---|---|
| Blomningstid | Grönsaker |
| Växtsätt | Busk |
| Höjd | ca 80 cm |
| Plantavstånd | 50 cm |
| Radavstånd | 50 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Vetenskapligt namn | Capsicum annuum |
| Periodskörd | Juli-Sept |
En fröpåse räcker till ca 4-5 plantor.







