Beskrivning
Produktbeskrivning:
blålila, doft, 2-6m, maj-juni, gröna 50x30cm stora blad, sol, halvskugga, zon 1-1 (2), täckas eller tas in på vintern.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Paulownia tomentosa |
| Blomfärg: | Stora lila‑blå, trumpetformade blommor, 5–8cm, knopp lila‑blå |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Medelstark, söt doft |
| Bladfärg: | Mycket stora, hjärtformade blad i matt grön färg; höstfärg i gult |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt växande träd med bred krona |
| Jord: | Väldränerad, djup, mullrik och näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – (2) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Täckas eller tas in |
| Latinskt namn: | Paulownia tomentosa |
| Blomfärg: | Stora lila‑blå, trumpetformade blommor, 5–8cm, knopp lila‑blå |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Medelstark, söt doft |
| Bladfärg: | Mycket stora, hjärtformade blad i matt grön färg; höstfärg i gult |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt växande träd med bred krona |
| Jord: | Väldränerad, djup, mullrik och näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – (2) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Täckas eller tas in |
| Latinskt namn: | Paulownia tomentosa |
| Blomfärg: | Stora lila‑blå, trumpetformade blommor, 5–8cm, knopp lila‑blå |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Gröna 50x30cm stora blad |
| Höjd: | 200-600 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt växande träd med bred krona |
| Jord: | Väldränerad, djup, mullrik och näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – (2) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Täckas eller tas in |
| Latinskt namn: | Paulownia tomentosa |
| Blomfärg: | Blålila |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Gröna 50x30cm stora blad |
| Höjd: | 200-600 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt växande träd med bred krona |
| Jord: | Väldränerad, djup, mullrik och näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – (2) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Täckas eller tas in |
| Latinskt namn: | Paulownia tomentosa |
| Blomfärg: | Stora lila‑blå, trumpetformade blommor, 5–8cm, knopp lila‑blå |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Medelstark, söt doft |
| Bladfärg: | Mycket stora, hjärtformade blad i matt grön färg; höstfärg i gult |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt växande träd med bred krona |
| Jord: | Väldränerad, djup, mullrik och näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – (2) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Täckas eller tas in |
| Latinskt namn: | Paulownia tomentosa |
| Blomfärg: | Stora lila‑blå, trumpetformade blommor, 5–8cm, knopp lila‑blå |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Medelstark, söt doft |
| Bladfärg: | Mycket stora, hjärtformade blad i matt grön färg; höstfärg i gult |
| Höjd: | 200-600 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt växande träd med bred krona |
| Jord: | Väldränerad, djup, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 350 – 450 cm |
| Växtzon: | 1 – (2) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Täckas eller tas in |







