Beskrivning
Persilja är en underbar, klassisk kryddväxt som är rik på både järn och vitaminer. Denna sort heter Mosskrul 2 och är utmärkt för infrysning.
Odling av persilja: Sås utomhus eller inomhus för tidigare skördestart. Så grunt i rader utomhus i april-juni. Inomhus under februari-mars. Så i småkrukor med såjord; 5-10 frön per kruka. Ha tålamod. Persilja gror långsamt, upp till 4 veckor. Blötlägg gärna fröna ett dygn före sådd, det kan förkorta groningstiden. Idealisk groningstemperatur är 20-24 grader. Odlas vidare svalare och plant- eras ut så snan risken för nattfrost är över. Tag gärna in ett par plantor och odla i kruka på hösten.
| Artikel nr | 7713 |
|---|---|
| Såperiod | Feb-Juni |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 25 cm |
| Plantavstånd | 15 cm |
| Radavstånd | 40 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Vetenskapligt namn | Petroselinum crispum |
| Periodskörd | Juni-Okt |
| Räcker till |
Ca. 8-10 mtr. |







