Beskrivning
Produktbeskrivning:
Slätbladig persilja Gigante d'Italia
Ekologiskt frö. Persilja med släta blad som gör den mycket dekorativ. Skörda blad vid behov och långt in på hösten. Plantan övervintrar, åtminstone i södra delen av landet. Ger då tidig skörd år 2, innan den går i blom. Går bra att frysa. Trivs i en näringsrik och väldränerad jord. Vattna vid torka.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Petroselinum crispum Gigante d’Italia |
| Höjd: | 35cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 5cm |
| Skördetid: | Mars-April / Juni-Oktober |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Juni / September-Oktober |
| Livstid: | Tvåårig / Bienn |
| Plantavstånd: | 5cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Ekologisk: | Ja |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 470st |
| Räcker till: | 3-4 m |







