Beskrivning
Produktbeskrivning:Painted Lady
Kulturarvssort från 1855. Oöverträffad, klättrande, tvåfärgad blomsterböna. Intensivt rödorange blommor med vit underdel. Gröna, 20-30 cm långa baljor. Bönorna är ätliga efter kokning. Bra matböna av god kvalité.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Phaseolus coccineus Painted Lady |
| Höjd: | 200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Förodling: | Maj-Juni |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 3-5cm |
| Antal frö: | 15 frö |







