Beskrivning
Produktbeskrivning:Cropper Teepee
Haricots verts. Låg. Tidig sort med ca 18 cm långa, helt trådfria, gröna baljor, fritt ovanför bladverket vilket underlättar skörden. Bra fryssort. Mycket högavkastande.
Odling från frö:
Sås direkt på friland i maj-juni när jordtemperaturen är minst 15 grader. Vattna jorden före sådd och håll fuktigt under grotiden. Kan även förkultiveras inomhus. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ca 25 grader. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Täck gärna med fiberduk. Skörda regelbundet för rikligare skörd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Phaseolus vulgaris Cropper Teepee |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Förodling: | Maj-Juni |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 3-5cm |
| Antal frö: | 60 frö |







