Beskrivning
Produktbeskrivning:
Dekorationsgräs av timotej. Kan sås inomhus året runt och passar utmärkt till dekorativa arrangemang.
Förodling:
Så fröna tunt i en skål med jord. Tryck försiktigt till fröna med handen. Spraya med vatten över sådden. Placera sådden ljust, i rumstemperatur och håll den fuktig. Gräset är klart efter ca 1 – 2 veckor. Räcker till ca 10 krukor, Ø 10 cm. Ej avsett för jordbruksändamål.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Phleum pratense |
| Höjd: | 10cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 5cm |
| Förodling: | Januari-December |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 5cm |
| Radavstånd: | 10cm |
| Grotid: | 5-10 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Räcker till: | 10st krukor diameter 10cm |







