Beskrivning
Produktbeskrivning:
grön, ockragula/rödbruna stammar, ibland sicksackmönster längst ner, tjockväxande kompakt, 4–7 m, sol, halvsk, 1–4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Phyllostachys aurea |
| Blomningstid: | Sällan blommande |
| Bladfärg: | Friskt gröna, smala lansettformade, vintergrön, stammar ockragula till rödbruna, sicksackformade vid basen |
| Färg, ax / vippa: | Diskreta grönaktiga vippor |
| Höjd: | 400-700 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred, upprätt, kompakt, rotspridande |
| Lämplig till: | Solitär, bambulund, exotiska planteringar, planteras med rotskydd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 cm |
| Antal / m²: | 0,25 st |
| Härdighet: | Zon 1 – 4 |
| Krukstorlek: | 150-200 C15 |
| Rotsystem: | Kraftigt och brett, rotspridande |
| Latinskt namn: | Phyllostachys aurea |
| Blomningstid: | Sällan blommande |
| Bladfärg: | Friskt gröna, smala lansettformade, vintergrön, stammar ockragula till rödbruna, sicksackformade vid basen |
| Färg, ax / vippa: | Diskreta grönaktiga vippor |
| Höjd: | 400-700 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred, upprätt, kompakt, rotspridande |
| Lämplig till: | Solitär, bambulund, exotiska planteringar, planteras med rotskydd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 cm |
| Antal / m²: | 0,25 st |
| Härdighet: | Zon 1 – 4 |
| Krukstorlek: | 150-200 C15 |
| Rotsystem: | Kraftigt och brett, rotspridande |







