Beskrivning
Produktbeskrivning:Spännande och ovanlig med purpurblå frukter i lyktlika höljen. Snabbväxande. Vacker och god, tropisk dekorationsfrukt. Används till salsa, sylt, sallad m.m.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Physalis philadelphica Purple |
| Höjd: | 125cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 60cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 60cm |
| Radavstånd: | 60cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 15 frö |







