Beskrivning
Produktbeskrivning:
grön, hängande grenar, 1-3m, sol, halvskugga, zon 1-6.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Picea abies Inversa |
| Storlek: | 40-50 C10 |
| Blomfärg: | Rödaktiga honblommor, senare brunaktiga kottar |
| Blomningstid: | Maj |
| Doft: | Aromatiskt |
| Bladfärg: | Styva, mörkgröna barr med stabil vinterfärg. |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 1–1,5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelstort, hängande och smal trädform |
| Jord: | Väldränerad, gärna mullrik och fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1–1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Tålig: | Vindtålig |
| Latinskt namn: | Picea abies Inversa |
| Storlek: | 40-50 C10 |
| Blomfärg: | Rödaktiga honblommor, senare brunaktiga kottar |
| Blomningstid: | Maj |
| Doft: | Aromatiskt |
| Bladfärg: | Styva, mörkgröna barr med stabil vinterfärg. |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 1–1,5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelstort, hängande och smal trädform |
| Jord: | Väldränerad, gärna mullrik och fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1–1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Tålig: | Vindtålig |
| Latinskt namn: | Picea abies Inversa |
| Storlek: | 40-50 C10 |
| Blomfärg: | Rödaktiga honblommor, senare brunaktiga kottar |
| Blomningstid: | Maj |
| Doft: | Aromatiskt |
| Bladfärg: | Styva, mörkgröna barr med stabil vinterfärg. |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 1–1,5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelstort, hängande och smal trädform |
| Jord: | Väldränerad, gärna mullrik och fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1–1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Tålig: | Vindtålig |







