Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pinus mugo Heideperle |
| Storlek: | C2 |
| Blomfärg: | Små rödaktiga honblommor, senare brunröda äggrunda kottar |
| Blomningstid: | Maj–Juni |
| Doft: | Mild kåddoft |
| Bladfärg: | Mycket korta, styva mörkgröna barr i knippen om två; vintergrön |
| Höjd: | 40-80 cm |
| Bredd: | 0,6–0,8 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Dvärg, rund och kompakt trädform |
| Jord: | Väldränerad, gärna lätt till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,6–0,8 m |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Tålig: | Vindtålig och torktålig |







