Beskrivning
Produktbeskrivning:
Oregelbunden med upprätt konisk form, mjuka blågröna till silvriga, vridna barr. Upp till 10cm långa kottar.
Önskar stå väldränerat, mullrikt jord med låg ph.
Fin som solitär, japan inspirerade delar eller stora urnor.
grågröna silvriga vridna mjuka, pyramidal, 3m, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pinus parviflora Negishi |
| Storlek: | 25-30 C3 |
| Blomfärg: | Rödaktiga honblommor, senare små dekorativa kottar |
| Blomningstid: | Maj–Juni |
| Doft: | Mild kåddoft |
| Bladfärg: | Medellånga, mjuka silvergrå barr i knippen om fem, ofta lätt vridna; stabil vinterfärg |
| Höjd: | 300 cm |
| Bredd: | 2–3 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelstort, upprätt och pyramidalt träd |
| Jord: | Väldränerad, lätt till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 2–3 m |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Tålig: | Vindtålig |
| Latinskt namn: | Pinus parviflora Negishi |
| Storlek: | 25-30 C3 |
| Blomfärg: | Rödaktiga honblommor, senare små dekorativa kottar |
| Blomningstid: | Maj–Juni |
| Doft: | Mild kåddoft |
| Bladfärg: | Medellånga, mjuka silvergrå barr i knippen om fem, ofta lätt vridna; stabil vinterfärg |
| Höjd: | 300 cm |
| Bredd: | 2–3 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelstort, upprätt och pyramidalt träd |
| Jord: | Väldränerad, lätt till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 2–3 m |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Tålig: | Vindtålig |







