Beskrivning
Produktbeskrivning:Carouby De Maussane
Hög. Gammal, violettblommande fransk sommarärt. Mycket söta baljor. Utmärkt sort även för färskkonsumtion. Stor skörd på liten yta.
Odling från frö:
Sås direkt på friland när jorden reder sig. Täck gärna med fiberduk. Skördas efterhand innan fröerna är fullt utvecklade. Odlas mot nät eller spaljé. Bäst i varmt växtläge på lucker jord. Kan sås i omgångar fram till midsommar.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pisum sativum (Sockerärt-gr.) Carouby de Maussane |
| Höjd: | 150cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 5-10cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 5-10cm |
| Radavstånd: | 75cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 3-5cm |
| Antal frö: | 50 frö |







