Beskrivning
Produktbeskrivning:
ljusrosa, 1-1,5m, maj-juni, sol, zon 1-3.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cytisus scoparius Moyclare Pink |
| Blomfärg: | Ljusrosa |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Cytisus scoparius Moyclare Pink |
| Blomfärg: | Ljusrosa |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Smala, blågröna under sommaren, De tunna, risliknande skotten är gröna även när alla blad fallit |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och något upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mager till lätt jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | De tunna, risliknande skotten är gröna även när alla blad fallit, vilket gör att busken inte blir helt kal som många andra bladfällande buskar, Höstfärg oansenlig |







