Beskrivning
Produktbeskrivning:
ljusgrön krusiga flikiga, 60cm, sol, skugga.A
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Dryopteris affinis |
| Bladfärg: | Ljusgrön, krusiga & flikiga blad |
| Höjd: | 60 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Härdighet: | A |
| Latinskt namn: | Dryopteris affinis |
| Bladfärg: | Ljusgrön, krusiga & flikiga blad |
| Höjd: | 60 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande, Upprätt, kompakt |
| Lämplig till: | Woodland, lund, rabatt, kantväxt |
| Jord: | Humusrik, väldränerad, lätt fuktighetshållande, lätt sur till neutral |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 45 cm |
| Antal / m²: | 5 st |
| Härdighet: | A |
| Latinskt namn: | Dryopteris affinis |
| Bladfärg: | Ljusgrön, krusiga & flikiga blad |
| Höjd: | 60 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande, Upprätt, kompakt |
| Lämplig till: | Woodland, lund, rabatt, kantväxt |
| Jord: | Humusrik, väldränerad, lätt fuktighetshållande, lätt sur till neutral |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 45 cm |
| Antal / m²: | 5 st |
| Härdighet: | A |







