Beskrivning
Produktbeskrivning:Dumas
Lågväxande sort med halvstora tomatlika, röda frukter. Mycket söta och goda, passar både att äta färska, tillagade och i inläggningar. Snabbväxande, odlas med fördel i större krukor, lådor, växthus och varma utelägen.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord. Ljusgroende. Fukta jorden före sådd och tryck endast lätt ned fröerna på ytan. Håll sådden vid 20-25 grader, ljust och något svalare efter groning. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Odlas på varmt uteläge, i växthus eller liknande, gärna i krukor eller lådor.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum annuum (Paprika-gr) Dumas |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Skördetid: | Augusti-Oktober |
| Förodling: | Februari-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 25 frö |







