Beskrivning
Kallas även snackspaprika. Hamrik är en medeltidig sort som ger små, orangefärgade paprikor utan frön. Passar för färskkonsumtion, tillagning, torkning och konservering. Perfekt i storlek och smak att ha som snacks!
Odling av paprika: Förså fröerna till dina paprikor sen vinter/tidig vår inomhus i planteringsjord, temperatur 21-25 grader. Plantan planteras ut efter avhärdning i växthus eller på friland i soligt läge när risken för frost är över.
| Portionsmängd: | 12-16 frö |
| Färg: | Orange |
| Såtid: | Feb-Mar |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Skördetid: | Jul-Okt |
| Sådjup: | 1 cm |
| Radavstånd: | 40 cm |
| Plantavstånd: | 30 cm |
| Växtläge: | Sol |
| Årlighet: | Ettårig |
| Engelskt namn: | Pepper Sweet ’Hamik’ |
| Latinskt namn: | Capsicum annuum |







