Beskrivning
Produktbeskrivning:En fantastisk mix av enkla och dubbla sömntutor. Blommar rikligt hela sommaren och har ett lågt och kompakt växtsätt. Fin som snittblomma.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Eschscholzia californica Candy |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juli-Oktober |
| Höjd: | 20cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 15cm |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 15cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 100st |
| Räcker till: | 2-3 m |







