Beskrivning
Denna härliga rosenskära heter Double Dutch White och får helt vita, snövita blommor. Den passar bra både som snittblomma och i rabatten.
Odling av rosenskära Double Dutch White: Så inomhus i mars-maj eller direktsådd utomhus när jorden är varm i maj-juni. Undvik för kraftig gödsling. Det kan försena blomningen. Frostkänslig.
| Såperiod | Mars-Juni |
|---|---|
| Blomningstid | Juli-Okt |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 100 cm |
| Plantavstånd | 30 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Vetenskapligt namn | Cosmos bipinnatus |







